:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C mgła

100 lecie Bitwy pod Krechowcami - niezwykłe uroczystości w Michałowicach pod Krakowem

W Centrum Macierz Polonia w Michałowicach koło Krakowa Instytut Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego zorganizował niezwykle interesujące wydarzenie. Uroczystość 100 - lecia Bitwy pod Krechowcami, któremu patronowały pani prezydentowa Karolina Kaczorowska - Małżonka ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej, pani senator Maria Koc Wicemarszałek Senatu RP oraz pani minister Anna Maria Anders – pełnomocnik Prezes Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego.

Uroczystość, na którą skadał się bogaty wielowątkowy program merytoryczny i artystyczny, służyła podtrzymywaniu i upowszechnianiu tradycji narodowej, pielęgnowaniu polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej wśród licznie zgromadzonych uczestników. Mogła zostać zorganizowana dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Jubileusz rozpoczęła Uroczysta Msza święta z piękną liturgię i bogatą oprawą muzyczną przygotowaną przez asystę liturgiczną i licznie zgromadzonych braci kurkowych we wspaniałych historycznych strojach. Modlitwie przewodniczył ojciec Jerzy Pająk - zakonnik Klasztoru Kapucynów z Krakowa, Kapelan żołnierzy Armii Krajowej i Sybiraków, Kapelan kombatantów i środowisk niepodległościowych i Kapelan Towarzystwa Parku im. Henryka Jordana.

Uroczystość na placu apelowym Centrum Macierz Polonii w Michałowicach Woli Więcławskiej rozpoczęły okolicznościowe referaty Marka Pateckiego – dyrektora Centrum Macierz Polonii oraz Gniewomira Rokosz – Kuczyńskiego dyrektora generalnego Instytutu Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego nawiązujące do 100 lecia Bitwy oraz historii I. Pułku Ułanów Krechowieckich, którego pierwszym dowódcą był płk Bolesław Mościcki. Szczególnego wymiaru uroczystości na placu apelowym nadała nie tylko oprawa muzyczna, ale przede wszystkim obecność Braci Kurkowych i salwy baonu artylerii czarnoprochowej Domu Radziwiłłowskiego z Terespola. Salwę Jubileuszową odpalił dowódca 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych pan płk dypl. dr inż. Piotr Waniek.

W ramach Festynu I. Pułku Ułanów Krechowieckich na terenach Centrum Macierz Polonii w Michałowicach Woli Więcławskiej, który miał miejsce po Uroczystości na placu apelowym, zaprezentowano wzruszający program artystyczny Zespołu Polaków z ukraińskiej Bukowiny. Występowały zespoły pieśni i tańca “Echo Prutu” i “Dżerela”. Popisy sprawności prezentowali rekonstruktorzy z baonu artylerii brackiej Domu Radziwiłłowskiego oraz Bracia Kurkowi. Goście Honorowi i wszyscy uczestnicy mogli skorzystać ze stoisk gastronomicznych oraz obejrzeć niezwykle ciekawą okolicznościową wystawę wyposażenia wojskowego, autentycznej broni historycznej, historycznych mundurów, zbiorów falerystycznych (medali i odznaczeń). Szczególny, rzadko spotykany, wymiar wystawie nadawała możliwość dotykania eksponatów i brania ich do rąk przez zwiedzających. W trakcie festynu referat nawiązujący do walk polskich żołnierzy pod Krechowcami i na Bukowinie oraz na temat obecnych losów Polaków na Ukrainie wygłosił Władysław Strutyński (ukr. Владислав Струтинський; – polski naukowiec i działacz polonijny na Bukowinie, wykładowca Uniwersytetu Czerniowieckiego, przewodniczący Obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza w Czerniowcach oraz dyrektor Domu Polskiego w tym mieście. Władysław Strutyński jest także wykładowcą Katedry Stosunków Międzynarodowych Wydziału Historii, Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych. Zajmuje się badaniem historii i rozwoju społeczno-politycznego państw Europy Środkowo-Wschodniej w XX i XXI wieku. Od początku lat 90. zaangażowany w działalność na rzecz odrodzenia polskości na północnej Bukowinie. Jest dyrektorem Domu Polskiego w Czerniowcach, od 1997 pełni funkcję prezesa Obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza. Jest wiceprzewodniczącym Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie.

Wspaniałym podsumowaniem uroczystości był barwny i dynamiczny Wieczór Tradycji Kawaleryjskich w Dworzyszczu Centrum Macierz Polonii z bogatą oprawą muzyczną i kolejnym programem artystycznym, zarówno Bukowińskich Polaków, prezentujących piękny program "Stare dobre Czerniowce" - obejmujące pieśni polskie i oprócz tego rumuńskie, niemieckie, żydowskie, ukraińskie, jak to jest na wielonarodowościowej Bukowinie. Kolorytu biesiadzie dodała obecność grup rekonstrukcyjnych, które prezentowały w trakcie biesiady staropolskie obyczaje i tradycje ułańskie. Wspaniałe, wartościowe i pożyteczne ze wszech miar wydarzenie trwało do późnych godzin wieczornych, gwarantując wszystkim uczestnikom niezwykłe przeżycia i żywą lekcje historii.

 

100 lecie Bitwy pod Krechowcami - niezwykłe uroczystości w Michałowicach pod Krakowem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

wydarzenia, - więcej informacji