:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C mgła

"Ciemna Jutrznia" u Karmelitów

W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę w niektórych kościołach odbywa się prastare nabożeństwo "Ciemnej Jutrzni". Jest to modlitwa brewiarzowa psalmami, śpiewana.

Tradycyjnie zwana "ciemną" z dwóch powodów. W czasach przedsoborowych odbywała się jeczcze przed wzejściem śłońca, przed świtem. Ponadto dekorację uroczystosci komponowano wokół specjalnego piętnastoramiennego świecznika i szęściu świec ołtarzowych, które stopniowo po każdym kantyku Lamentacji Jeremiasza gaszono, aż w końcu w ciemnej świątyni płonęła tylko jedna ostatnia świeca symbolizująca Chrystusa - Światło, które nigdy nie gaśnie. Dziś świec nie ma, ale wspólna modlitwa psalmów, prowadzona przez Ojców Karmeltów w tradycyjnych zakonnych strojach chórowych porusza i warto wziąć w niej udział. Ojcowie Karmelici rokrocznie zapraszają na "Ciemną Jutrznię" w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie przy ul. Karmelickiej w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę o godz. 9.00.

"Ciemna Jutrznia" u Karmelitów komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

wydarzenia, Dzielnica 1 Stare Miasto - więcej informacji