:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C mgła

Dobroczynny Bal Królewski w Kuczynie

W ostatnią sobotę karnawału Drohicko - Łomżyńskie Bractwo Kurkowe z Ciechanowca z okazji Jubileuszu 5 - lecia istnienia Bractwa wydało Dobroczynny Bal Królewski na Zamku u Andrzeja w Kuczynie.

Uroczystość rozpoczęła, w kościele pw. Świętej Trójcy w Ciechanowcu, Msza Św. intronizacyjna Drohicko - Łomżyńskiego Króla Kurkowego 2016/2017 Marka Burkiewicza, którą sprawowali Ich Ekscelencje Ksiądz Biskup Janusz Stepnowski - Pasterz Diecezji Łomżyńskiej oraz Ksiądz Biskup Antoni Dydycz - Senior Diecezji Drohiczyńskiej. W liturgii uczestniczył Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i licznie zgromadzone poczty sztandarowe.

W trakcie Mszy Świętej odbyła się także dekoracja Ks. Biskupa Antoniego Dydycza, komandorskim Krzyżem Zasługi Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP z krzyżami i gwiazdą, której dokonał prezes Zjednoczenia generał bractwa kurkowego Adam Gołembowski herbu Gozdawa. Wysokie brackie odzanczenie otrzymał również Pasterz Łomżyński Ks. Biskup Janusz Stepnowski z rąk prezesa Okręgu Centralnego Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP generała bractwa Jana Klauzy.

Bal Królewski na Zamku w Kuczynie rozpoczął się modlitwą przed wieczerzą, której przewodniczył Pasterz Łomżyński Ks. Biskup Janusz Stepnowski. Jeszcze przed modlitwą pięć salw artyleryjskich Baonu Czarnoprochowego Artylerii Brackiej z Wojen nieopodal od Kuczyna, pod komendą Brata Kanoniera Antoniego Wojny, oznajmiło donośnie całej okolicy uroczyste rozpoczęcie balu. Po wieczerzy miał miejsce tradycyjny polonez z figurami, wiedziony w pierwszą parę przez Starszego Bractwa Drohicko - Łomżyńskiego w Ciechanowcu brata Tomasz Miliszkiewicza wraz z Małżonką Jadwigą.

Dochód z balu - ponad 11.000 złotych - został przeznaczony na rzecz Caritasów Diecezji Łomżyńskiej i Drohiczyńskiej. Wśród licytowanych przedmiotów znalazło się wiele interesujących i wartościowych darów wśród nich m.in. zaproszenie do odwiedzenia gmachu Parlamentu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, skierowane przez Wicemarszałek Senatu RP panią senator Marię Koc oraz niezwykły witraż ofiarowany przez generała Gołembowskiego z wizerunkiem św. Jana Pawła Wielkiego, który nabył Wielki Kanclerz Towarzystwa Rycerskiego i prezes Sądu Honorowego Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP generał bractwa kurkowego Gniewomir Rokosz - Kuczyński, aby następnie ofiarować go do wystroju kościoła Parafii Kuczyńskiej, ufundowanej przez Panów Kuczyńskich herbu Ślepowron blisko 600 lat temu w 1419 roku, gdy Florian z Gąsiorowa wraz z czterema braćmi - pierwszymi z Kuczyńskich - Panami na Kuczynie, otrzymał dobra kuczyńskie od Wielkiego Księcia Witolda za udział w bitwie pod Grunwaldem.

Ciechanowiecko - kuczyńskie uroczystości zgromadziły liczne siostry i braci kurkowych z Ziemi Łomżyńskiej oraz całego Podlasia. Ponadto z Warszawy, Krakowa, Otwocka, Łodzi, Radomia, Łasku, różnych stron Ziemi Wielkopolskiej i Ziemi Świętokrzyskiej. Prezes Zjednoczenia generał bractwa kurkowego Adam Gołembowski, Król Kurkowy Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP brat generał Piotr Sitarz oraz prezes Okręgu Centralnego Zjednoczenia generał bractwa kurkowego Jan Klauza wyróżnili wielu zasłużonych Braci i Siostry Kurkowe oraz Przyjaciół Bractw Kurkowych wysokimi odznaczeniami i medalami brackimi. Wśród nich znalazł się starosta siemiatycki Jan Zalewski, a także dwie Damy - siostra Joanna Bogusz z Wysokiego Mazowieckiego oraz Małżonka obecnego Króla Drohicko - Łomżyńskiego Królowa Burkiewiczowa.

Blasku uroczystości dodawały piękne kreacje współczesne, jak i historyczne, wszystkich Dam oraz kontusze i mundury zarówno brackie, jak i wojskowe. W niedzielę po balu miały miejsce huczne poprawiny połączone z kuligiem. Bal był iście niezwykły, orkiestra doskonała, biesiada wyborna, co wszystko sprawia, że pobyt w Kuczynie na długo pozostanie w pamięci wszystkich Gości.

Miejsce zdarzenia mapa Warszawa


Dobroczynny Bal Królewski w Kuczynie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Wieści od Braci Kurkowych, - więcej informacji